|
Освиркването на краля не е престъпление |
|
22 07 2009 |
|
DPA
Да освиркваш крал Хуан Карлос не е престъпление, реши днес Националният съд на Испания.
Хиляди футболни фенове от Страната на баските и Каталуния протестираха срещу присъствието на краля и кралица София на мача за финала на националната купа между Атлетик Билбао и Барселона през май. Запалянковците, които подкрепят сепаратистки движения в двата северни региона, разгърнаха плакати с надпис "Ние сме европейски държави. Сбогом, Испания".
Испанска националистическа фондация заведе дело срещу две организации на футболни фенове, но съдията от Националния съд Сантяго Педрас го прекрати.
Феновете са се възползвали от свободата си на мнение, каза той и отхвърли обвиненията, че са обидили короната.
Глоби за обида на короната са присъждани досега на демонстранти, изгорили снимки на краля, и на списание, което публикува еротична карикатура на престолонаследника принц Фелипе. /БТА
|